Jak Polak płaci za zakupy

Gotówką, kartą, a może przelewem? Sprawdziliśmy najnowsze dane.

 

Otwierając sklep internetowy wielu e-przedsiębiorców zastanawia się, jakie uruchomić w nim metody płatności. Najlepsze byłyby te tradycyjne: płatność przy odbiorze gotówką, ewentualnie przelewem na konto. Ale nie tym błyskawicznym, a klasycznym – z numerem przelewu wpisywanym ręcznie. Po co bowiem płacić prowizje firmom obsługującym transakcje? Niektórzy nie widzą w tym żadnego sensu.

A jak pokazuje najnowszy raport Izby Gospodarki Elektronicznej i Mobile Institute, najczęściej wykorzystywaną przez polskich internautów metodą płatności jest ta za pomocą karty płatniczej – którą w cytowanym badaniu faworyzowało 38% pytanych. Warto też nadmienić, że płatność kartą jest najpopularniejsza wśród właścicieli urządzeń mobilnych, których (tym razem jest to wynik na poziomie 30%) z roku na rok wyraźnie przybywa.

Jak podają autorzy raportu, przeciętnie „w portfelu Polaka znajduje się kilkadziesiąt złotych (36%), jednak już niemal 1/4 z nas (24%) w ogóle nie nosi przy sobie gotówki” - co powinno wystarczyć za najlepszy komentarz do zagadnienia „czym dzisiaj Polacy płacą najchętniej”. A gdybyś chciał zapytać, gdzie kupują - publikacja Izby Gospodarki Elektronicznej podpowie, że najczęściej oczywiście w internecie – 35% badanych zadeklarowało bowiem, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przynajmniej raz kupiło coś online.

Ta forma zakupów najpopularniejsza jest wśród użytkowników urządzeń mobilnych (58% badanych) oraz poniżej 34. roku życia (45%) - czyli tych, którzy już niedługo zdominują rynek e-commerce. Oni już teraz chętnie kupują przez internet nie tylko elektronikę, kosmetyki, agd i gadżety, ale również artykuły spożywcze, do których przyznaje się 28% badanych. I są z z tego coraz bardziej zadowoleni.

Poliż Ecommerce