Zmiany na Allegro: nowe cenniki, zwroty i reklamacje

rawpixel-com-303966.jpg

Sprzedający mogą być niezadowoleni, ale kupujący – wręcz odwrotnie. Oto najnowsze zmiany w serwisie Allegro.

Najpierw zmiany najmniej łapiące po kieszeni. Ewentualnie wymagające większej ilości czasu poświęconego na nowy system opis wystawianych produktów. Bo od września 2017 roku Allegro wymaga od sprzedających większej staranności w informowaniu kupujących o zasadach związanych z zakupami. Dlatego…

Od 12.09.2017 r. warunki reklamacji i zwrotów staną się obowiązkowe dla kont firmowych. Dodatkowo „Informacje od sprzedającego” przestaną być widoczne na stronie oferty. Trzeba je teraz będzie uzupełnić tak samo skrupulatnie, jak informacje o reklamacjach, zwrotach itd.

Co to oznacza?

Że sprzedający musi do każdej wystawionej w serwisie oferty przypisać informacje o sobie (dane sprzedawcy, kontakt), a także jasno określić warunki reklamacji (m.in. czy możliwość reklamacji wadliwego towaru dotyczy wszystkich typów transakcji; kto pokrywa koszty wysyłki w przypadku reklamacji towaru), zwrotu towaru (czy kupujący może odstąpić od umowy tylko w przypadku nowych przedmiotów; czy kupujący musi odesłać towar oryginalnie zapakowany) i gwarancji (chociaż ta nie jest obowiązkowa, to trzeba będzie o niej, lub jej braku, także informować). Dokładne wyjaśnienie, jak to robić, Allegro zamieszcza na każdym koncie sprzedającego, w zakładkach odpowiadających powyższym zagadnieniom.

Sprzedający mogą się na te zmiany zżymać i narzekać, że Allegro dokłada im roboty, ale z perspektywy kupujących – są to zmiany na plus. Dzięki nim, oferty staną się bardziej przejrzyste i, mamy nadzieję, godne większego zaufania.

Ale na tym nie koniec zmian. We wrześniu największy serwis aukcyjny w tej części Europy wprowadził również zmiany w cenniku. I tu robi się ciekawiej.

Najnowsze modyfikacje dotyczą branży Uroda, Zdrowie, Motoryzacja oraz Książki i Komiksy. W dwóch pierwszych, zniesiono opłatę za wystawienie produktu oraz dodatkowe zdjęcie, ale... urozmaicono prowizję od sprzedaży. Na przykład za towar sprzedany w podkategorii Makijaż trzeba będzie zapłacić 10-procentową prowizję, za Perfumy i wody – 8-procentową.

W Zdrowiu podobnie: Korekcja wzroku objęta jest 10-procentową prowizją, Zdrowie, medycyna > Specjalistyczny sprzęt medyczny – 6-procentową.

Źródło dla wszystkich zestawień: Allegro.pl

Źródło dla wszystkich zestawień: Allegro.pl

W przypadku Motoryzacji – nowy cennik wprowadza stawkę za wystawienie ogłoszenia w kwocie 10 groszy, ale prowizja od sprzedaży wahać się będzie od 2 do 10 procent. W kategorii Książki i Komiksy – podręczniki do szkół podstawowych i średnich objęte będą od 21 września 2017 r. 5-procentową prowizją, reszta produktów – 10-procentową. Wystawienie będzie darmowe, podobnie jak dodatkowe zdjęcie.

Allegro_Motoryzacja_cennik.png
Allegro_Książkiikomiksy_cennik.png

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://pomoc.allegro.pl/news.

Poliż Ecommerce